Jak przygotować psa

Jak ułatwić psu aklimatyzację w nowym domu.

Oczywiste jest ze temat ten nie dotyczy psów zabranych bezpośrednio ze schroniska – bo z takich miejsc bierze się psa „tak jak dają”.
Postaram się w kilku słowach opisać jak przygotować psa do przeprowadzki z jego domu bądź z domu tymczasowego w którym pies czuł się już dobrze.

Rzeczy i informacje które warto przekazać nowym właścicielom:

  • Książeczka zdrowia, rodowód/metryka, inne dokumenty psa.
  • Legowisko, koc – ważne jest by obecny właściciel nie czyścił detergentami, aby pozostawić jak najwięcej zapachu który kojarzy się zwierzęciu z domem. W nowych warunkach będzie to miejsce w którym pies przez pierwsze chwile będzie się czuł bardzo bezpiecznie.
  • Miski – Niektóre psy nie lubią korzystać z misek zastępczych, dlatego też opiekunowie powinni oddać naczynia z których pies jadł i pił.
  • Zabawki – jeśli pupil ma swoje ulubione zabawki, uprzejmie prosimy o przekazanie ich wraz z psem.
  • Smycz, obroża, kaganiec – zwierzę jest przywiązane do swoich rzeczy, szczególnie do tych które kojarzą się z czymś dobrym – smycz powinna być właśnie taką rzeczą, która kojarzy się ze spacerem.
  • Koszulka – jasne jest że pies lubi wszystkich swoich domowników, jednak wśród nich jest tylko jeden jego ukochany właściciel. Osoba do której pies jest najbardziej przywiązany. Proszę ocenić sytuację w Waszym domu i wybrać osobę która jest najbliższa psu. Człowiek ten proszony jest o poświęcenie jednej koszulki/bluzy, którą założy na (kilka godzin) siebie i odda wraz z psem aby ten czuł jego intensywny zapach w pierwszych dniach.
  • Karma – jeśli pies je suchą karmę bądź żywność z puszki prosi się aby starzy właściciele przygotowali żywność na najbliższe 3 doby. Jeśli zwierzę je tylko i wyłącznie żywność gotowaną proszę rozpisać na kartce „przykładowe menu”.
  • Harmonogram dnia – prosimy o zapisanie na kartce jak wyglądał dzień psa tj. 8:00 – spacer, 8:30 śniadanie itd.

Jeśli pies ma niestrawności po kościach, uczulenia na jakąś konkretną karmę , żywność, leki prosimy o zapisanie tego na kartce. Przy oddawaniu psa ciężko jest pamiętać o wszystkim, dlatego trzeba maksymalnie wykorzystać ten czas przed adopcją i pozbierać garść informacji. Prosimy również wymienić komendy na jakie pies reagował np. noga czy równaj, leżeć czy waruj.

Ostatni spacer:
Tuż przed podróżą do nowego domu pies powinien odbyć spacer z właścicielem . Zalecane jest aby spacer ten odbył się w obecności osoby odbierającej psa, o ile jest taka możliwość.

Przekazanie psa:
To chyba najtrudniejsza chwila w życiu właściciela, bo pies nie bardzo wie o co chodzi. Opiekunów prosi się aby nie przyjeżdżali w miejsce przekazania całą rodziną, uprasza się aby dzieci którym będzie ciężko rozstać się ze swoim pupilem pozostawić w domu czy też u rodziny. Mimo, że łzy cisną się w takich sytuacjach do oczu same, wcale nie pomagają psu. Stwór i tak już czuje, że coś się dzieje. My, jako Pogotowie Adopcyjne Posokowców upraszamy o powstrzymywanie takich reakcji. Prosi się również, aby Przekazujący nie żegnał się z psem.

Pierwsze chwile po adopcji:
Nowi właściciele oraz PAP dołoży wszelkich starań aby w pierwsze dni poprzedni właściciele zostali rzetelnie informowani o procesie aklimatyzacji psa. Jesteśmy otwarci na stałe kontakty z osobami oddającymi psa. Informacje można otrzymać za pośrednictwem forum oraz wiadomości elektronicznych. Prosimy również o wyrozumiałość i czas na przygotowanie relacji z nowych domów. Psiaków adopcyjnych jest coraz więcej, a skład wolontariuszy w pogotowiu cały czas taki sam. Pamiętajmy, że cisza nie jest niczym strasznym. Nowi właściciele często poświęcają wiele uwagi swojemu podopiecznemu, co jest równoznaczne z tym ze mają mniej czasu na rozpisywanie się na forum.