Zanim zdecydujesz się adopcję, musisz zadać sobie wiele pytań. Być może wszystkie kwestie z nią związane już przeanalizowałaś(eś), jeśli nie, zastanów się:
Czy zdajesz sobie sprawę, że pies to odpowiedzialność i obowiązek na najbliższe kilkanaście lat?
By adopcja zwierzęcia była dla Ciebie radością, a dla niego wiązała się z długim i szczęśliwym życiem, musisz być gotowy unieść za jego życie odpowiedzialność. To decyzja, która będzie miała wpływ na kilkanaście najbliższych lat Twojego życia.
Nie bierz zwierzaka pod wpływem chwilowej zachcianki swoich dzieci, nie bierz go, jeśli nie chcesz go wziąć na dobre i na złe. Zwierzęta też mają uczucia i przeżywają rozstania ( zwroty z adopcji ).
Nie traktuj zwierząt przedmiotowo – nie są one dobrymi „prezentami”, jeśli nie są w nowym domu oczekiwane.
Na adopcję powinni zgadzać się wszyscy domownicy.
Co roku liczba bezdomnych zwierząt trafiających do schronisk i azyli zwiększa się. Nie pozwól, by zwierzak, którego decydujesz się adoptować kiedykolwiek tam wrócił. Przygotuj się do adopcji starannie.
Czy stać Cię finansowo na utrzymanie zwierzęcia (odpowiednią karmę, profilaktykę, leczenie)?
Zwierzęta kosztują. To nieprawda, że dobre chęci wystarczą, by zapewnić zwierzakowi szczęśliwe życie.
Odpowiednia karma bytowa to podstawa zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Zanim weźmiesz zwierzę dowiedz się jak najwięcej na temat żywienia zwierząt, sięgnij po odpowiednią literaturę, zajrzyj na fora internetowe miłośników psów. Skorzystaj z doświadczenia innych, by nie popełnić błędów – zapytaj NAS!.
Jeśli wychodzisz z założenia, że zwierzę wyżywi się tym, czego Ty nie zjesz lub resztkami z kuchni – mylisz się.
Jeśli myślisz, że karmy dla zwierząt różnią się jedynie ceną – mylisz się, one różnią się jakością.
Regularne odrobaczanie zwierzaka, coroczne szczepienia przeciwko chorobom wirusowym i wściekliźnie, są koniecznością. Jedno jest pewne: taniej zapobiegać niż leczyć.
Każdy wybór będzie dobry, jeśli będzie przemyślany, dostosowany do potrzeb zwierzęcia i Twoich oczekiwań wobec niego.
Oczywiste jest, że czasem psa trzeba oddać z różnych przyczyn, niestety bardzo często trafiają one do azyli z powodu spontanicznych, nieprzemyślanych decyzji – ZAPOBIEGAJMY TEMU!!!